- Hälsa

Tre kvinnor i Indien har fått enormt höga kvicksilverhalter då de använt blekande hudsalvor bara under några månader. Även i Sverige har det sålts både tvål och krämer med kvicksilver just för att bleka huden hos kvinnor med mörk hud. Det är illegalt att sälja salvor med kvicksilver, men ändå finns folk som gör det.
Artikeln i Times of India handlar om en indisk 20-åring som började använda en salva som blekte huden. Hennes kompisar tyckte det blev snyggt och därför började också hennes mamma och syster använda samma salva.
Det dröjde fyra månader innan kvinnorna i familjen insjuknade med allvarliga njurproblem. Läkarna kunde inte förstå problemet, men till slut började de misstänka gemensam kosmetika och fann stora mängder kvicksilver i salvan. I blodet hos kvinnorna var kvicksilverhalterna höga och 20-åringen hade sju gånger högre halt än vad som är normalt. Mamman och systern har nu tillfrisknat, men 20-årigen har fortsatta problem.
Kvicksilver hämmar melanocyterna, som bildar hudens färgpigment, och har under lång tid använts just för att bleka huden. Kvicksilver förångas från salvan och särskilt när den smetas på huden och därmed får högre temperatur. En del kvicksilver tränger in via huden, men mycket frigörs till luften som man andas in. Men även omgivningen påverkas, t.ex. barn i familjen kan förgiftas av kvicksilver.
Även amalgam frigör kvicksilverånga, men eftersom det är bundet till andra metaller så frigörs det något långsammare. Alla som har amalgamfyllningar har förhöjda kvicksilverhalter i blodet.
Tandsköterskor knådade tidigare amalgam i händerna. Mycket förångades och andades in medan en del trängde in genom huden i handflatan. Många äldre tandsköterskor är skadade av amalgam. En del fick enormt höga kvicksilverhalter uppmätta i blodet, medan andra har haft något lägre halter och då har sannolikt kvicksilver lagrats i organen.
Kvicksilver får inte användas i de höga koncentrationer som gjordes i Indien, men folk förstår inte alltid farorna eller kanske chansar för att bli vackrare. Kommersiella aktörer tillverkar och säljer salvorna för att tjäna pengar. Tf har protesterat mot kvicksilver i kosmetika vid flera olika tillfällen.
Till artikel i Times of India
Mer om Tf:s engagemang i denna fråga