- Dentala material
- Forskning
- Hälsa

Mer forskning behövs men redan nu står det klart att kvicksilver förstör nervceller och att kvicksilver från amalgamfyllningar, insjöfisk med mera kan påverka riskbilden för exempelvis Parkinsons sjukdom och ALS. Den individuella faktorn är stor och både gener och miljöfaktorer har betydelse.
Alzheimers sjukdom, Parkinsons sjukdom, ALS och MS har gemensamt att nercellerna skadas, försämras och dör. Fortfarande är orsaken till dessa neurologiska sjukdomar okända, men flera olika faktorer påverkar riskbilden. Det handlar om både genetiska och miljömässiga faktorer.
De miljömässiga faktorerna går att ändra och därför är sådan forskning intressant. Bland miljögifterna framstår kvicksilver som en viktig faktor. Kvicksilver finns i miljön bland annat i insjöfisk i form av metylkvicksilver som påverkar hjärnan, foster med mera.
Den enskilt största källan är de egna amalgamfyllningarna. Från amalgam frigörs kvicksilverånga, vilken kan tränga igenom blod-hjärnbarriären och ackumuleras där i jonform.
Kvicksilver påverkar både motorisk och kognitiv utveckling och att nercellerna förstörs finns dokumenterat från djurstudier. Observationsstudier på patientern med neurodegenerativa sjukdomar visar att kvicksilver kan vara involverat i dessa. I alla fall kan det vara klokt att ta med kvicksilver som en av flera orsaker.
Se mer en nyligen publicerad forskningsrapport
Se youtubefilmen om hur kvicksilver förstör nervceller